Při prvních několika zátopech se na stěnách nového kotle vysráží vodní pára obsažená ve spalinách. Voda potom stéká do prostoru popelníku a do prostoru pod lamelami (někdy může být této vody tolik, že to vypadá jako by kotel tekl). Proto je dobré při prvních zátopech roztopit kotel na telotu cca 80°C, aby došlo k vysušení celého kotle. Po několika zátopech by se rosení stěn kotle mělo úplně vytratit.
V jarních a podzimních měsících a při nižším tahu komína doporučujeme vytáhnout z kotle vířiče umístěné v prostoru výměníku. Pokud toto opatření nestačí k dosažení požadovaného výkonu je možno vyzkoušet provoz kotle bez žárobetonových desek umístěných ve spalovací komoře kotle.
Rady a doporučení pří výměně kotlů SL-D
Kotle řady SL D byly v roce 2014 certifikovány na dřevo s výkonem, který přibližně odpovídá jejich označení (SL18D – 18kW, SL23D – 23 kW atd.). Kotle byly dodatečně certifikovány na další palivo – hnědé uhlí, a to se stejnými výkony, jako na dřevo.
Problémem může být to, že je kotel schopný poskytnout i vyšší výkon, než je výkon odpovídající značení. Lze počítat, že při topení uhlím může být výkon vyšší až o 5 kW. V důsledku toho je lepší u instalací, které nejsou provedeny s akumulační nádrží, kotle mírně poddimenzovat.
Příklad z praxe:
Za nejčastěji v minulosti montované kotle SL27 doporučujeme jako náhradu kotel SL23D nebo kotel SL20E či SL27E. U instalací, kde byl jako nový kotel za „starou“ SL27 zvolen kotel SL27D dochází k přetápění, k následnému dušení a dehtování kotle.
Tyto problémy eliminuje akumulační nádrž, která musí být montována téměř u všech kotlů s ruční dodávkou paliva.
Pro správnou volbu výkonu a typu kotle doporučujeme konzultaci s námi.