Základní prvky sdruženého termostatu
- Termostat spalin – snímá teplotu spalin v kouřovodu
- Termostat kotle – snímá teplotu vody v kotli
- Havarijní termostat – snímá teplotu vody v kotli
Popis funkce sdruženého termostatu
Po zátopu v kotli se začne zahřívat topná voda a zároveň teplota spalin v kouřovodu. Jakmile je dosaženo teploty vody cca 55°C a teploty spalin cca 100°C, sepne termostat kotle a termostat spalin rozjede se kotlové čerpadlo. Po nahřátí akumulační nádrže na požadovanou teplotu cca 80°C již nepřikládáme, kotel dohořívá. Až teplota spalin klesne pod nastavenou teplotu, termostat spalin vypne čerpadlo.
Pro případ, kdy by došlo k poruše termostatu spalin nebo termostatu čerpadla, je sdružený termostat osazen ještě jedním termostatem, který v případě nárůstu teploty topné vody nad 95°C sepne čerpadlo nezávisle na dvou předchozích termostatech.
Sdružený termostat je osazen kontrolkou, která signalizuje chod čerpadla.
Montáž sdruženého termostatu
Vhodné je přišroubovat sdružený termostat na kotel nebo do blízkosti kotle, tak aby se čidla sdruženého termostatu dala připojit do kotle. Pokud kotel nemá volnou žádnou teplotní jímku, přiložíme čidla termostatu kotle a havarijního termostatu na výstupní trubku z kotle (co nejblíže kotli), tak aby byl zajištěn dostatečný přenos tepla z trubky na čidla. Čidlo termostatu spalin připevníme ke kouřovodu (kovovým stahovacím páskem, popř. vázacím drátem).